Deklarata e Yann Moix për gratë ngjalli shumë reagime

Një autor i njohur francez dhe prezantues televiziv ka shprehur  zemërim pas pretendimit se ishte “i paaftë” për të dashur një grua mbi moshën 50 vjeçare.

Yann Moix, 50 vjeç, i tha një reviste: “Ejani tani, të mos e teproni! Kjo nuk është e mundur … shumë, shumë e vjetër”, transmeton OxygenPress.

Në intervistën me botimin francez të revistës Marie-Claire, Moix, autore e disa romane me çmime, shtoi se gratë në moshën 50 vjeç ishin “të padukshme” për të.

“Unë preferoj trupat më të reja të grave, kjo është e gjitha.Trupi i një gruaje 25-vjeçare është i jashtëzakonshëm. Trupi i një gruaje 50 vjeçare nuk është aspak, “tha ai, duke shtuar se ai preferonte  gratë aziatike, veçanërisht koreanëve, kinezëve dhe japonezëve, percjel OxygenPress.

“Është ndoshta e trishtueshme dhe reduktuese për gratë me të cilat dal, por lloji aziatik është mjaft i pasur, i madh dhe i pafund për mua që të mos më turpërohem”.

Moix ka fituar disa çmime letrare duke përfshirë çmimin prestigjoz Prix Goncourt për një roman të parë dhe Prix François Mauriac nga Académie Française për punën e tij debutuese 1996 Jubilations Vers le Ciel, ka drejtuar tre filma dhe është mikpritës i një bisede të njohura televizive.

Komentet e tij shkaktuan zemërim ndaj mediave sociale.

Gazetari dhe shkrimtari Colombe Schneck, 52 vjeç, botoi një fotografi në llogarinë e saj Instagram: “Voila, mollaqe e një gruaje të moshës 52 … sa imbecile jeni, ju nuk e dini se çfarë jeni duke humbur, ju dhe truri juaj i vogël”.

Autori feminist Mona Chollet tha se Moix ishte një “derr i trishtuar”, ndërsa Laura Hulley, nga seksioni politik i Ambasadës Britanike në Paris, tweeted: “Gëzuar vitin e ri, seksistët kudo!”

Ish zonja e parë Valerie Trierweiler ka komentuar  këtu rreth Moix në kontekstin e katër vjetorit të sulmit terrorist në gazetën satirike Charlie Hebdo.

Deputeti francez Olivia Gregoire, një zëdhënëse e partisë La République en Marche (LREM) e Macron, shkroi: ” Shumë e stilit të lartë. Por, si budallallëku dhe vulgariteti nuk kanë moshë, është e sigurt në rastin e tij siç dyshoj shumë gra duan (këto cilësi) “.