Çmimet Oscar do prezantohen të gjitha live

HOLLYWOOD, CA - MARCH 04: In this handout provided by A.M.P.A.S., Oscar Statues at the 90th Annual Academy Awards at the Dolby Theatre on March 4, 2018 in Hollywood, California. (Photo by Matt Sayles/A.M.P.A.S. via Getty Images)

Organizatorët e Oscarëve kanë anuluar një vendim të mëparshëm për të prezantuar katër çmime gjatë reklamave, pas përballjes me një reagim të ashpër nga aktorët.

Fillimisht Akademia njoftoi se çmimet për fotografinë më të mirë, instalimin, veshjen si dhe “make-up” do të ndaheshin gjatë kohës së transmetimit të reklamave. Çmimet do të jepeshin në internet në përpjekje për të shkurtuar trasmetimin televiziv.

Organizatorët thanë se i morën parasysh “reagimet” dhe ndryshuan mendje. Në një deklaratë Akademia tha, ”të gjitha çmimet do jepen në formatin tradicional”.

Por kjo nuk është polemika e parë që Oskar përballet. Akademia vendosi të prezantojë një kategori të re këtë vit, por hoqi dorë pas një reagimi të ashpër, përcjell Atsh.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të 24 shkurtit nuk do ketë as mikpritës, pasi aktori Kevin Hart u largua pas polemikave për homofobi.