Çfarë ndodh me trupin kur ndaloni të pini kafe?

Nëse dyshoni se pini shumë kafe ose se kafeina ju shqetëson dhe doni të mos pini, kjo mund të ndodh nëse bindeni me faktet më poshtë.

Mund të humbni peshë

Hulumtuesit nga Universiteti Duka zbuluan se konsumimi i përditshëm i kafeinës në kafe, çaj apo pije të tjera midis rriti nivelin ditor të marrjes së sheqerit me 10%, duke rritur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe mbipeshës.

Ju mund të shtoni peshën tuaj

Për shkak se kafeja mund të shtypë përkohësisht oreksin, pa atë ka një dëshirë më të madhe të ngrënies, veçanërisht për ushqimet e ëmbla, nëse kafeja është pirë ëmbëlsuar.

Përmirëson gjumin

Një studim ka treguar se marrja e kafeinës edhe 6 orë përpara gjumit mund të prishin ciklin e gjumit.

Ju do të keni një buzëqeshje të shëndetshme

Kafja ka aciditet të madh, që do të thotë se i dëmton dhëmbët dhe i errëson ato.

Do të konsumoni më pak antioksidantë

Kafja është burimi më i madh i antioksidantëve në shumicën e njerëzve dhe pirja e më shumë se 3 gota në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit ose sëmundjes së Parkinsonit, si dhe të përmirësojë shëndetin e kockave.

Ju mund të keni vështirësi të përqendroheni

Ndërprerja e kafesë mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të irrituar, gjë që kontribon në humbjen e përqendrimit.

Mund të keni kapsllëk

Kafeina ndihmon për të lëvizur ushqimin përmes zorrëve, kështu që duke ngrënë kafe nga dieta juaj ju mund të merrni kapsllëk. Mjekësia për këtë ka thënë se duhet të marret një sasi e madhe e ujit të mjaftueshëm dhe lëngjeve të ndryshme, duke ngrënë ushqime të pasura me fibra (kokrra, perime, fasule) dhe ushtrime të rregullta./Metro/OxygenPress.info