Çaji i kanellës dhe mollës për të përshpejtuar metabolizmin

Çaji i kanellës dhe mollës për të përshpejtuar metabolizmin, për të ulur kolesterolin dhe për të parandaluar diabetin
Pirja e një filxhani të mirë me kanellë dhe çaj molle është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur dhe për të shijuar vetitë antioksiduese të këtij fruti. Të dy përbërësit na ofrojnë përfitime të shumta per shendetin.
Çaji i kanellës dhe mollës është i thjeshtë për t’u bërë, duke na ndihmuar në parandalimin dhe trajtimin e gjendjeve të shumta shëndetësore. Më poshtë po rendisim përfitimet kryesore të kanellës dhe çajit të mollës.
▫️Imuniteti
Ka studime të shumta që tregojnë përfitimet e mollëve në sistemin imunitar. Ky frut i shkëlqyeshëm ndihmon në rritjen e mbrojtjes, duke ndihmuar në parandalimin e ftohjeve dhe gripit.
▫️Veti anti-inflamatore
Falë permbajtjes së lartë të vitaminave, mineraleve dhe përbërseve me veti anti-inflamatore, çaji bimor i mollës dhe kanellës mund të lehtësojë dhimbjet e nyjeve dhe muskujve dhe dhimbjen e kokës.
▫️Kanceri
Katekinat, kuercetina dhe përbërjet e tjera antioksiduese të përfshira në kanellë dhe çaj molle kontribuojnë në parandalimin e kancerit. Antioksidantët në kanellë dhe mollë ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë përgjegjës për stresin oksidativ.
▫️Zemra
Ky çaj i shkëlqyeshëm bimor ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit të keq, duke ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.
▫️Shikimi
Molla dhe kanella përmbajnë flavonoide dhe fitonutrientë të tjerë që ndihmojnë në parandalimin e degjenerimit makular dhe mbrojnë shikimin.
▫️Kapsllëku
Kjo pije ndihmon në stimulimin e tranzitit të zorrëve, parandalimin dhe luftimin e kapsllëkut.
▫️Diabeti
Përbërjet polifenolike në kanellë ndihmojnë në rregullimin e sheqernave në gjak.
Për të përgatitur çajin e kanellës dhe mollës, mjafton që katër mollë organike të ziejnë në rreth 2 litra ujë. Lëreni të gatuhen për rreth 2 orë dhe shtoni disa lugë kanellë disa minuta para se ta shërbeni.
#Italmed