Artistet shqiptare për herë të parë të nominuara në Grammy

Grammy është çmimi më i madh që një këngëtar mund të marrë në industrinë muzikore.

Dhe në 62-vjetorin e eventit të madh muzikor janë nominuar për herë të parë 21 artistë apo grupe, mes tyre Dua Lipa dhe Bebe Rexha.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do zhvillohet mbrëmjen e së dielës (10 shkurt) dhe do transmetohet në CBS.

Lista e plotë e të nominuarve:

 1. Bad Bunny i nonimuar në kategorinë ‘Record of the Year’ me këngën “I Like It”.
 2. Chloe x Halle të nominuara në kategoritë Best New Artist dhe Best Urban Contemporary Album për albumin e tyre “The Kids Are Alright”.
 3. Luke Combs në kategorinë “Best New Artist”.
 4. Greta Van Fleet të nominuar në 3 kategori “Best New Artist”, “Best Rock Performance” me këngën “Highway Tune dhe Best Rock Album me albumin “From the Fires”.
 5. H.E.R është nominuar në pesë kategori “Best New Artist”, “Album of the Year” me “H.E.R.”, Best R&B Performance me “Best Part”, Best R&B Song me “Focus” dhe Best R&B Album me “H.E.R.”.
 6. Dua Lipa në dy kategori, “Best New Artis” dhe “Best Dance Recording: “Electricity”
 7. Margo Price është nominuar në kategorinë “Best New Artist”.
 8. Bebe Rexha në kategoritë “Best New Artist” dhe “Best Country Duo/Group Performance me “Meant to Be”.
 9. Jorja Smith, “Best New Artist”
 10. Post Malone në katër kategori Record of the Year me “Rockstar”, Album of the Year me “Beerbongs & Bentleys”, Best Pop Solo Performance me “Better Noë” dhe Best Rap/Sung Performance: “Rockstar”
 1. Ella Mai e nominuar në kategoritë Song of the Year me “Boo’d Up” dhe Best R&B Song me “Boo’d Up”.
 2. Shawn Mendes në kategoritë Song of the Year me “In My Blood” dhe Best Pop Vocal Album me “Shawn Mendes”
 3. 21 Savage nominuar në Record of the Year me “Rockstar” dhe Best Rap/Sung Performance me “Rockstar”
 4. Camila Campbello nominuar në Best Pop Vocal Album me “Camila” dhe Best Pop Solo Performance me “Havana (Live)”
 5. Mac Miller nominuar në Best Rap Album me “Swimming”
 6. Nipsey Hussle nominuar në kategorinë Best Rap Album me “Victory Lap”
 7. Fever 333 nominuar në Best Rock Performance me “Made An America”
 8. Dan + Shay nominuar në Best Country Duo/Group Performance me “Tequila”
 9. Florida Georgia Line në kategorinë Best Country Duo/Group Performance me “Meant to Be”
 10. J Balvin nominuar në Record of the Year me “I Like It”
 11. Ashley Mcbryde nominuar në Best Country Album me “Girl Going Nowhere”. /ATSH/OxygenPress.info