Arsyet pse duhet t’i konsumoni kërpudhat në vjeshtë

0
202

Sipas studimeve, nëse konsumoni rregullisht kërpudha, mundësitë për rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak janë të mëdha. Kështu, nëse keni probleme me diabet, përmes konsumimit të kërpudhave do të mund të shmangni përdorimin e ilaçeve.

Kërpudhat janë burim i kaliumit Ato përmbajnë sasi të mjaftueshme kripe, aq sa i nevojitet kaliumit që të veprojë për të ndihmuar në rregullimin e nivelit të shtypjes së gjakut.

Ato ndihmojnë edhe në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Kërpudhat përmbajnë edhe selen, dika që forcon sistemin imunitar. Gjithashtu, disa studime kanë treguar se konsumimi i kërpudhave ndihmon edhe në luftën kundër kancerit.

Ato përmbajnë vitaminën B kompleks dhe janë burim i vitaminës D.

Kërpudhat janë burim edhe i fibrave distike, të cilat kanë një rol të rëndësishëm në kontrollin e peshës së trupit dhe punën e sistemit të tretjes.

Kujtojmë se kërpudhat përmbajnë pak kripë, yndyrë dhe kalori./OxygenPress.info

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here