100 njerëzit më me ndikim në botë

Revista Time ka publikuar listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë.

Pjesë e saj është dhe ish-zonja e parë amerikane Michelle Obama, këngëtarja Taylor Swift dhe aktori Dwayne Johnson, njofton Klan Kosova.

Dwayne ‘The Rock’ Johnson

Aktori është bërë pjesë e listës për kontributet e tij.

Ylli i Hollivudit Dwayne Johnson u vlerësua për krijimin e një ambienti pozitiv pune.

”Ai është mishërimi i vërtetë i idesë se njerëzit mund të harrojnë atë që keni thënë, njerëzit mund të harrojnë atë që keni bërë, por njerëzit kurrë nuk do të harrojnë se si i keni bërë ata të ndihen”, shkroi kolegu i tij Gal Gadot.

“Dwayne gjithmonë siguron që njerëzit të ndjejnë më të mirën kur ai është përreth”.

Taylor Swift

Muzikanti Shawn Mendes ka thënë se Taylor Swift ”bënë secilin më të vjetër të njihet më i ri”.

”Taylor Swift e bënë profesionin e krijimtarisë së muzikës për miliona njerëz të duket e thjeshtë. E gjitha kjo vjen nga besueshmëria dhe dashuria e saj magjike, dhe talenti i saj për të qenë sa më e ndershme dhe e kapshme”.

”Ajo është mjeshtre e të vendosjes së sasisë së përsosur të mendimit në mos mbingarkesën dhe kjo është arsyeja pse muzika e saj lidhet kaq mirë”.

Gayle King

Transmetuesja dhe gazetarja Gayle King u quajt Pioneer nga Time

”Ajo që shumica nuk e kupton për Gayle është se kjo afërsi e përsosur me të tjerët është një superfuqi që kanë gazetarët më të mirë”, ka thënë regjisorja Ava Du Vernay.

“Për të qenë i pranishëm, por jo i përqendruar, për të vëzhguar, për të dëshmuar”.

“Pra, fakti që këtë vit ajo është duke u lavdëruar si një nga intervistuesit më të mëdhenj të transmetimeve të të gjitha kohërave, është thjesht një shënjues i përsosur “.

Nancy Pelosi

48 emra të grave përmban lista 100 njerëzve më me ndikim në botë.

E Hillary Clinton pati një dedikim për kryetaren e dhomës së SHBA-ve, Nancy Pelosi.

“Ka një thënie që thotë: ‘Nëse doni diçka të bërë, kërkoni një grua të zënë për ta bërë atë,’” shkroi ajo.

“Kryetarja Nancy Pelosi është dëshmi e gjallë që kur bëhet fjalë për marrjen e punës, merr një grua”.

Mohamed Salah

Ylli i Liverpoolit Mohamed Salah “është një qenie më e mirë njerëzore sesa është një lojtar i mirë futbolli“, tha komediani dhe televizioni John Oliver.

“Ju do të keni të vështirë për të gjetur një atlet profesionist në ndonjë sport më pak të prekur nga suksesi apo statusi i tyre sesa Mo, gjë që është e pabesueshme sepse nuk mund ta imagjinoj llojin e presionit që vjen me intensitetin e adhurimit që merr”, shprehet ai.

“Mo është një figurë portreti për egjiptianët, skamësit dhe myslimanët në mbarë botën, por gjithsesi ai vjen gjithmonë si një njeri i përulur, i zhytur në mendime dhe qesharake, i cili nuk merr ndonjë nga këto shumë seriozisht”.

Sandra Oh

Ylli i ”Killing Eve” dhe ”Grey’s Anatomy”, Sandra Oh, është njëra ndër gratë që është pjesë e listës.

”Ritmi i saj komik është e tepër i vlefshëm, pema e saj dramatike është e pafundme, talenti i saj është një këngë që dëgjohet”, ka thënë kompozitorja Shonda Rhimes.

“Me personazhet e saj me nuanca, Sandra Oh ka zgjedhur që pa frikë të marrë hapësirë në një univers që nuk ka bërë gjithmonë hapësirë për të”.

“Tani, fuqia e pranisë së saj të talentuar krijon hapësirë për të tjerët. Dhe kjo është një dhuratë për çdo artist të ngjyrës që ndjek hapat e saj”, thotë ajo.

Donald Trump

Lista e Time nuk do të ishte e plotë pa emrin e Donald Trump – presidentin e SHBA-ve.

Komenti për të u shkrua nga ish-guvernatori i New Jersey, Chris Christie, i cili tha se presidenti meriton kredi për bisedimet e tij me Korenë e Veriut.

“Çdo president modern i SHBA-së përpiqet të ndikojë në botë,” tha Christie.

“Presidenti Donald Trump e ka bërë këtë duke kundërshtuar vendet e NATO-s që nuk paguajnë pjesën e tyre që iu takon, duke e shtyrë Kinën dhe fqinjët tanë të Amerikës së Veriut për marrëveshje më të drejta tregtare dhe duke u tërhequr nga marrëveshja bërthamore e Iranit. Veprimi i tij më i guximshëm në këtë drejtim i takon përpjekjeve të tij personale për çështjen e Koresë së Veriut”.

Jacinda Ardern

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern fitoi vlerësimin për përgjigjen e saj ndaj xhirimeve të rastit të vrasjeve në xhaminë e Christchurch.

“Jo vetëm që po jep një veprim kaq të shpejtë në kontrollin e armëve, ajo ka dërguar një mesazh të fuqishëm në mbarë botën për vlerat tona të përbashkëta, se ata që duan të na ndajnë kurrë nuk do të kenë sukses dhe se Zelanda e Re do të mbrojë dhe festojë gjithmonë diversitetin dhe hapjes që i bëjnë vendet tona kaq të mëdha “, shkroi kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan.

Michelle Obama

Kontributi i ish-zonës së Parë të SHBA-ve, Michelle Obama u shkrua nga askush tjetër përveç Beyonce.

“Ta duash Michelle Obaman nuk kishte shumë për të zgjidhur. Ishte diçka që erdhi natyrshëm, për shkak se ajo e mbante veten”, tha ylli i muzikës pop.

“Sepse ajo na ngjante dhe po lëvizte në hapësirat ku, si amerikanë me ngjyrë, ne nuk kishim menduar saktësisht të bëhemi të mëdhënj, ajo dukej aq e fuqishme”.

 

Mark Zuckerberg

Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, ”mund të ketë ndryshuar botën më shumë se çdo person tjetër i gjallë”, ka thënë sipërmarrësi i teknologjisë Sean Parker.

“Është e qartë se nuk ka pushtet apo para që e ka mbajtur atë, është një besim i vërtetë në potencialin e Facebook dhe një ndjenjë përgjegjësie për të menaxhuar kompaninë në atë që ai beson se është drejtimi i duhur”, tha Parker.

 

LeBron James

Ylli i basketbollit dhe manjati i mediave në rritje, LeBron James, vazhdon ta lartësojë perandorinë e tij.

“LeBron ka arsyetuar adulimin e miliona të rinjve, në sajë të aftësisë së tij për të përmbushur pritjet e mëdha në fushën e basketbollit, sukseset e tij të biznesit në Hollywood dhe mediat, dhe shkollën e tij të re premtuese për fëmijët në disavantazh në vendlindjen e tij Akron, Ohio”, tha miliarderi Warren Buffett.

“Ky adulim do të bëjë një ndryshim pozitiv në jetën e tyre, dhe ju e dini se çfarë tjetër është emocionuese, aq sa ai ka qenë aq larg – dhe jashtë gjykatës – po shihni vetëm fillimin e LeBron”, thotë ai.